notext

כתיבת קורות חיים שיווקית

04-10-2018

כתיבת קורות חיים, כמו גם קורות חיים לדוגמה, יכולה להיות משימה מייגעת ואף מבלבלת עבור המועמדים (מחפשי העבודה).

זאת, מאחר שישנן דרכים שונות שבהן ניתן לכתוב קורות חיים ואף משום שפעמים רבות לא לגמרי ברור מה המעסיקים מחפשים לראות בהם. ואולם, כתיבת קורות חיים הוא תהליך שרצוי מאוד להשקיע בו זמן ומשאבים, על מנת לעשות זאת בצורה אפקטיבית וטובה ולהשיג את המטרה – קבלת המשרה או התפקיד הרצויים.

כללי – מהם קורות חיים?

קורות חיים, נקראים בלועזית רזומה או CV שהם ראשי תיבות של הביטוי “”Curriculum Vitae.  בתחום התעסוקתי מדובר במסמך נפוץ מאוד אשר נכתב על ידי אדם המחפש עבודה ומועבר אל המעסיקים הפוטנציאליים, על מנת שיוכלו להתרשם מהמועמד, לבחון את כישוריו ואת ניסיונו ולהעריך את התאמתו לתפקיד הספציפי.

למעשה, מדובר במסמך ייחודי קצר, שבו המועמד משווק את עצמו מבחינת יכולות אישיות, כישורים, השכלה, ניסיון מקצועי ועוד, במטרה לעודד מעסיקים פוטנציאליים לקרוא את המסמך ובהמשך אף לזמן את המועמד לריאיון עבודה.

קורות חיים

 

סוגים שונים

ככלל, מקובל להבחין בין שני סוגים עיקריים של קורות חיים – כרונולוגיים ופונקציונליים.

קורות חיים כרונולוגיים: זהו הסוג הפופולרי ביותר בקרב המעסיקים בארץ. במסגרת קורות חיים אלו נדרש המועמד לפרט את העבר ההשכלתי והתעסוקתי שלו, ולהציג זאת בסדר כרונולוגי מהסוף להתחלה, כך שתחילה יצויין מקום העבודה האחרון ואחריו יפורטו האחרים בסדר יורד.

קורות חיים פונקציונליים: מדובר במסמך שאותו עורכים בהתאם לסוגי עיסוק או פונקציות שמילא המועמד בעברו התעסוקתי ולא בהכרח על פי הסדר הכרונולוגי. יצויין, כי סוג זה של כתיבת קורות חיים נפוץ פחות בארץ.

למה חשוב להשקיע בקורות חיים?

כתיבת קורות חיים מעולים שבהם נעשה שימוש בכתיבה מקצועית שיווקית, מעניקים למועמד יתרונות רבים, ביניהם הזדמנות טובה להצליח להתקבל לתפקיד הנחשק המתאים לו והעמקת תחושת הביטחון העצמי והמסוגלות בעת ריאיון עבודה (טלפוני או פרונטלי). כתיבת קורות חיים בדרך זו תשווק את המועמד בדרך הטובה ביותר, תדגיש את הישגיו ותבדל אותו מיתר האנשים. באופן זה ניתן לקצר משמעותית את משך חיפוש העבודה ולהשאיר רושם ראשוני מצוין, שעל בסיסו מתקבלת ההחלטה על הזימון לריאיון עבודה.

אז איך לכתוב את קורות החיים?

נתונים מראים, כי מרבית המעסיקים ואנשי הגיוס בתחום, נוטים להשקיע כ-20 עד 30 שניות בממוצע, בקריאת קורות חיים הנשלחים אליהם, אם בשל לוח זמנים צפוף, עמידה ביעדים או עומס עבודה. לפיכך, רק אם המועמד הצליח בזמן קצר זה לגרות אותם ולהעביר את המסר שהוא מתאים לביצוע התפקיד, הם יקראו את המסמך לעומק ובעיון.

לפיכך, כדאי לרשום תמצית קורות חיים ולצרף דף נלווה מקדים. רצוי להדגיש את ההשכלה הרלוונטית לתחום שבו מחפשים עבודה (לדוגמה תואר אקדמי), כדאי להתמקד בעבודות הקשורות למה שאתם עושים עכשיו ולוותר על עבודות זמניות. מומלץ להרחיב ולהבליט את הניסיון התעסוקתי במקומות העבודה האחרונים ובאלה שהכי רלוונטיים לתחום ולצמצם את יתר המשרות שפחות חשובות.

אין חובה לציין חודשי עבודה אלא ניתן להסתפק בכתיבת טווח שנות העבודה, וחשוב לבחור בגופן בגודל סטנדרטי ונוח לקריאה. הכרחי להקפיד על סדר וארגון במסמך, ללא שגיאות כתיב ובאורך תקין של עמוד אחד.

חשוב להדגיש, כי כאשר המעסיק קורא את המסמך הוא מתרשם מדרך הניסוח וממתן דגש על העיקר, זאת טרם הזימון לריאיון העבודה. רצוי להתאים את קורות החיים לתפקיד ספציפי ולהבליט את תכונות האופי והניסיון הנדרשים למשרה. יחד עם זאת, ישנם כמה דברים שאין חובה לציין, והדבר נתון לשיקול דעתכם: החוק אוסר על המראיין לשאול על מצבכם המשפחתי ולכן אין צורך להזכיר זאת. גם ציון תעודת הזהות אינו חובה מטעמי פרטיות ותוכלו למסור זאת לפי דרישת המעסיק.

לסיכום

שוק העבודה של ימינו מאתגר ותחרותי ביותר, מה שמקשה מאוד על הליך חיפוש העבודה והופך אותו למשימה מסובכת ואף מפרכת עבור המועמדים. חשוב לזכור, כי השלב ההתחלתי בדרך לקבלת עבודה הוא כתיבת קורות חיים מעולים, המשווקים אתכם בצורה המיטבית מול המעסיקים והמקנים לכם יתרון על פני יתר המועמדים אשר הגישו קורות חיים. כתיבת קורות חיים צריכה להיעשות בצורה מקצועית תוך שיווק עצמי מתאים, הקפדה על אורך תקין ומראה מסודר של המסמך, כתיבה בהירה ומתן דגשים במקומות הנכונים.

 

התחל